علت شرکت نکردن اسد در نشست آنکارا رفتارهای اردوغان بود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو روزنامه الاخبار لبنان در مطلبی فاش کرد بشار اسد دعوت روسیه برای شرکت در نشست سه‌جانبه میان این کشور، ایران و ترکیه در آنکارا را به علت اقدامات غیرقانونی این کشور در سوریه را رد کرده است.

پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار چاپ لبنان در یادداشتی نوشت: تحولات مهمی با سردرگمی آمریکا درباره تصمیم خود مبنی بر «عقب نشینی قریب‌الوقوع» از سوریه هم زمان شده که به نفع دمشق است. دمشق همواره از اقدامات مثبت کشور‌هایی که در سنگر مقابل هستند استقبال می‌کند، اما تاکنون از همراهی با آن‌ها خودداری کرده است.

هنوز نتیجه نشست سه جانبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، مشخص نشده، اما همه علائم در مسکو حاکی از این است که نشست مذکور، ضمن تقویت پایه‌های ائتلاف شرق، ترکیه را به ایران و روسیه نزدیک‌تر و از آمریکا دور می‌کند. این رویداد در سایه رقابت «ناتو-ناتو» بر سر خاک منبج سوریه و ادامه سردرگمی آمریکا به علت اختلاف نظر وزارت خارجه، کاخ سفید و وزارت دفاع پیرامون مصالحه با ترکیه و عقب‌نشینی از سوریه رخ می‌دهد. اما موضوع غافلگیر کننده، اتفاقی است که قبل از نشست رخ داد و روسیه از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، تقاضا کرد در نشست ترکیه مشارکت کند.

منابع عالی‌رتبه روس به الاخبار گفتند این تقاضا با تلاش‌های مکرر ترکیه طی ماه‌های گذشته برای نزدیک شدن به دمشق و از سرگیری روابط با دولت سوریه و اسد همراه بوده است آن هم در حالی که ترکیه اراضی سوریه را تحت اشغال دارد. این منابع می‌گویند: «رئیس جمهور سوریه از شرکت نکردن خود در این نشست به علل متعدد، از روسیه عذرخواهی کرده است».

در ادامه این مطلب آمده است: به لحاظ ظاهری و محتوایی سفر اسد به ترکیه امکان‌پذیر نیست حتی اگر روس‌ها به رئیس جمهور سوریه بابت استقبال اردوغان از این اقدام اطمینان بدهند. اسد حمایت ترکیه از گروه‌های تروریستی در شمال سوریه و ادامه سیطره‌طلبی داخل خاک سوریه و اشغال مناطقی از جرابلس تا عفرین در دو عملیات سپر فرات و شاخه زیتون را موانع رایزنی با ترک‌ها قبل از سفر به آنکارا و پیش از عقب‌نشینی ترکیه از اراضی سوریه و توقف نقض حاکمیت این کشور می‌داند.

در مقابل، چند منبع سوری از اظهار نظر درباره موضوع و ابراز مخالفت یا موافقت با آن خودداری کرده‌اند، اما یکی از منابع خاطرنشان کرد «سوریه برای آشتی با هیچ یک از کشور‌های متجاوز تا وقتی که به تجاوز خود و نقض حاکمیت دمشق ادامه می‌دهند، آمادگی ندارد».

الاخبار در ادامه نوشت: با آن که اردوغان چند هفته قبل اعلام کرد ملحق شدن ترکیه به اتحادیه اروپا هدفی مهم برای این کشور است، اما از نظر روسیه، آنکارا در مسئله سوریه به طرح مسکو نزدیک‌تر است تا طرح واشنگتن و آشتی بین دمشق و آنکارا تشکیل ائتلاف شرقی کامل با ترکیه و ایران از دریای مدیترانه تا دورترین نقاط شرق آسیا را تحکیم و تقویت می‌کند. اقدام روسیه و ترکیه در قبال دمشق آن هم در زمانی که سعودی‌ها به عنوان رقبای ترکیه در صحنه ظاهر شده‌اند، تغییر چشمگیری در موضع دولت سوریه و بشار اسد به شمار می‌آید.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *